8 عادتی که مانع خلاقیت و پیشرفتتان می شود

+1
8 عادتی که مانع خلاقیت و پیشرفتتان می شود

کارشناسان روان شناسي هم بر اين باورند که خلاقيت در درجه اول يک مهارت اکتسابي است مانند هر توانايي ديگري که شما ياد مي گيريد، خلاقيت نيازمند کار و تلاش سخت تري است. اندازه محدودي براي خلاق بودن وجود ندارد. بايد با پشتکاري که طي روزهای متمادي انجام مي دهيد افکار و ايده هاي اصلي خود را معني دار کنيد. در بسياري موارد، بزرگ ترين چالشي که در مسير وجود دارد عادت هاي شماست.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از سايت آي تي رسان، در ادامه به 8 مورد از تاثيرگذارترين نابودگران خلاقيت اشاره مي کنيم. اگر آن ها را در زندگي خود احساس مي کنيد، از همين حالا حذفشان کنيد تا پيشرفت کنيد.
1-نداشتن شجاعت:
اگر از قرارگيري در فرصت ها واهمه داريد، جسارت افتادن در مسيرهاي جديد را نداريد و از اين که مسير پيش رو براي پيمودن توسط شما مناسب نباشد، مي ترسيد، بايد بدانيد در عوض سرمايه گذاري در مسيرهاي اصلي تنها به فکر يافتن مشکلات بعدي هستيد! خلاقيت به فرصت ها و شجاعت شما نياز دارد بنابراين ترس بزرگ ترين دشمن خلاقيت است.
2-مقايسه خود با ديگران:
زماني که خودتان را با بقيه مقايسه مي کنيد، نوآوري و تخيلات منحصر به فرد خود را از بين مي بريد. استانداردهايي را براي خلاقيت خود در نظر بگيريد و شخصيت خود را با افراد ديگر مقايسه نکنيد. اجازه دهيد متفاوت باشيد و روحيه سازندگي در خود ايجاد کنيد.
3-تجزيه و تحليل ناقص:
اين موضوع وضعيت وحشتناکي را براي شما ايجاد مي کند و به دليل تفکرات بيش از حد توانايي تصميم گيري را از شما سلب مي کند. هر شخص خلاق مي داند که تفکر بي جا و بيش از اندازه يا تجزيه و تحليل ناقص مي تواند بزرگ ترين دشمن خلاقيت محسوب شود.
4-قضاوت زودرس:
براي خلاق بودن، بايد اين اجازه را به خود بدهيد که ايده هاي جديدي را خلق کنيد و بدون قضاوت کردن نوآوري آزادانه اي داشته باشيد. اگر ايده هاي خود را خيلي زود مورد قضاوت قرار مي دهيد، اين کار موجب مي شود تفکرات بعدي شما از بين برود و از خلاقيت آن کاسته شود. فرآيندها را از هم تفکيک کنيد و اجازه دهيد حرکت اوليه ايده ها بدون توقف در جريان باشد و براي انتخاب و پالايش بهترين آن ها زمان ديگري را تعيين کنيد.
5-احساس مدام ناراحتي و بلاتکليفي:
بسياري از مردم ترس مبهمي را در خود دارند؛ آن ها مي خواهند تنها با حس کردن موضوعات مختلف آن ها را درک کنند، اما خلاقيت احتياج به شجاعت دارد تا يقين ايجاد کند. با شجاعت است که انسان بي پروا مي شود و از اين طريق خلاقيت مسير خود را مي يابد. خلاقيت يک عادت است و بهترين خلاقيت ها در نتيجه عادات خوبي است که به شما اجازه استفاده از تخيلات و نوآوري مي دهد. براي خلاقيت موثر، بايد ترس از اشتباه بودن را فراموش کنيد.
6-اجتناب از شکست:
هنگامي که از شکست مي ترسيد، نمي توانيد با خلاقيت و جسورانه کار کنيد. اگر هدف شما اين است که از شکست و اشتباهات پرهيز کنيد، به زودي و بي سر و صدا با آن مواجه خواهيد شد. خلاقيت يعني در نظر گرفتن شانس و جسارت براي فرصت هايي که گاهي به بن بست مي خورند. ايده هاي بزرگي که در ذهن شما شکل مي گيرد از تمامي اشتباهات احمقانه اي که رخ مي دهد، ارزشمندتر است.
7-عدم اعتماد به نفس:
سطح معيني از عدم اطمينان هميشه با هر عمل خلاقي عجين شده است اما در صورتي که عدم اعتماد به نفس شديد و طولاني مدت باشد، مي تواند توانايي هاي شما را کاهش دهد. بهترين راه براي سازندگي، برقراري ارتباط با اعتماد به نفس است.
8-ترس از نقد:
بازخورد هميشه خوب است. همه ما به کساني احتياج داريم که به ما بازخورد دهند، تا بدانيم که چگونه پيشرفت کنيم. ترس از نقد شدن همان ترس از رشد است.